Dzisiaj jest piątek, 9 grudnia 2022 r.
Wersja językowa:
Flaga Polski
Flaga wielkiej Brytanii

Powiat

MENU

Strefa marzeń Logo TTM

Darczyńcy - Islandia

Herb Islandii
Herb

Flaga Islandii
Flaga


Stolica państwa - Reykjavik


Zdjęcie satelitarne Islandii

Państwo położone w Europie Północnej, na wsypie o tej samej nazwie i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar, w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Islandia jest jednym z krajów nordyckich. Kraj podzielony jest na 23 regiony administracyjne oraz 14 niezależnych miast. Na poziomie lokalnym wyróżnia się 104 gminy, które zajmują się oświatą, transportem i zagospodarowaniem przestrzeni. Linia brzegowa wyspy jest dobrze rozwinięta. W licznych zatokach i fjordach ulokowały się mniejsze lub większe osady. Głównym miastem państwa i stolicą jest Reykjawik, gdzie mieszka 116,4 tys. mieszkańców, czyli blisko 2/5 ludności kraju.

Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się w roku 874. Byli to norwescy wikingowie oraz celtyccy osadnicy. Islandia pozostała niezależna przez 300 lat, by w XIII wieku popaść w zależność norweską, a potem duńską. Pewną autonomię uzyskała w roku 1874. W 1918 odzyskała niepodległość, z królem duńskim jako tytularną głową państwa. Islandia ogłosiła się republiką w 1944 r.

Islandia, według „The World Competitiveness Scoreboard 2005” to najbardziej konkurencyjna gospodarka w Europie, oraz czwarta na świecie. Podstawą gospodarki Islandii jest rybołówstwo i farmy rybne. Poza tymi głównym zasobami Islandii są energia wodna, energia geotermiczna, diatomity. W szklarniach ogrzewanych energią geotermiczną uprawiane są warzywa i kwiaty, a nawet banany. Polacy są największą na wyspie mniejszością narodową. Szacowana liczba Polaków waha się od 7 do 12 tys. osób. Pracują głównie w rybołówstwie i przetwórstwie rybnym. Za to sztandarowym produktem polskim oferowanym Islandii są wafle PrincePolo, które są najpopularniejszym rodzajem słodyczy na całej wyspie.

W 1970 roku Islandia przystąpiła do wspólnoty Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA, która od 1977 roku tworzyła wspólną strefę wolnego handlu z krajami stowarzyszonymi w obszarze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej EWG. W roku 1992 kraje EFTA porozumiały się ze wspólnotą EWG, a następnie Wspólnotą Unii Europejskiej w sprawie utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu na wszystkie towary tworząc Europejski Obszar Gospodarczy EOG.Położenie państwa w Europie

Mapa administracyjna państwa

DARCZYŃCY

Norwegia Liechtenstein Islandia Mechanizm Finansowy EOG
Serwis informacyjny wyprodukowano w ramach promocji projektu
www.projekteog.powiat.wejherowo.pl