Dzisiaj jest piątek, 9 grudnia 2022 r.
Wersja językowa:
Flaga Polski
Flaga wielkiej Brytanii

Powiat

MENU

Strefa marzeń Logo TTM

Darczyńcy - Liechtenstein

Herb Liechtenstein
Herb

Flaga Liechtenstein
Flaga


Stolica państwa - Vaduz


Uprawy winorośli w południowej części księstwa

Państwo położone w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Składa się z 11 gmin, 6 z nich podporządkowana jest regionowi Oberland, pozostałe przynależą Unterlandowi. Bardzo małe państwo górskie, położone nad górnym Renem w Alpach. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m. Stolicą Księstwa jest miasto Vaduz. Kraj ma dostęp do morza i nie należy do Unii Europejskiej. Mniej niż 2/3 ludności podaje się za rodowitych Liechtensteinczyków, ludność obca to w większości Niemcy ze Szwajcarii (11%), Austrii (6%), Włosi (3%), Jugosłowianie (3%), Turcy (3%) i inne narodowości.

Liechtenstein jest suwerennym księstwem od 1719 roku. W latach 1806-1814 członek napoleońskiego związku Reńskiego, a w latach 1815-1866 Związku Niemieckiego. Do I Wojny Światowej związany politycznie i ekonomicznie z Austrią, a po 1919 roku ze Szwajcarią. Pod względem ustrojowym stanowi monarchię konstytucyjną. Głową państwa jest dziedziczny książę, który jest konstytucyjnie odpowiedzialny za sprawy zagraniczne. Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu – 25 osobowego Sejmu Krajowego (Landtag). W 2003 roku w wyniku ogólnonarodowego referendum zwiększono uprawnienia monarchy i księstwo Liechtenstein stało się pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, radykalnie ograniczając demokrację parlamentarną. Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata. Na terenie księstwa mają swoją siedzibę liczne firmy zagraniczne i towarzystwa finansowe. Gospodarka w pełni zintegrowana z systemem ekonomicznym Szwajcarii jest jedną z najbardziej umiędzynarodowionych i najsilniej powiązanych z rynkiem światowym.

W 1992 roku Liechtenstein przystąpił do wspólnoty Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA, która od 1977 roku utworzyła wspólną strefę wolnego handlu z krajami stowarzyszonymi w obszarze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej EWG. W roku 1992 kraje EFTA porozumiały się ze wspólnotą EWG, a następnie Wspólnotą Unii Europejskiej w sprawie utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu na wszystkie towary tworząc Europejski Obszar Gospodarczy EOG.Położenie państwa w Europie

Mapa administracyjna państwa

DARCZYŃCY

Norwegia Liechtenstein Islandia Mechanizm Finansowy EOG
Serwis informacyjny wyprodukowano w ramach promocji projektu
www.projekteog.powiat.wejherowo.pl