Dzisiaj jest piątek, 9 grudnia 2022 r.
Wersja językowa:
Flaga Polski
Flaga wielkiej Brytanii

Powiat

MENU

Strefa marzeń Logo TTM

Darczyńcy - Norwegia

Herb Norwegii
Herb

Flaga Norwegii
Flaga

Oslo
Stolica państwa - Oslo

Tromso
Tromso

Państwo położone w Europie Północnej na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją. Administracyjne podlegają Norwegii też Jan Mayen, archipelag Svalbard, Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra I i Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie (dwie ostatnie zgodnie z Traktatem Antarktycznym). Norwegia jest monarchią konstytucyjną. Norwegia jest najrzadziej, po Islandii, zaludnionym krajem europejskim. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 14,7 mieszkańca na 1 km². Ludność jest skupiona głównie w południowej części kraju, w regionie Oslofjorden oraz na wybrzeżach. Stolicą państwa i największą aglomeracją jest Oslo.

We wczesnym średniowieczu kraj podzielony był pomiędzy lokalnych władców. XIII wiek to czas świetności Norwegii. W XIV wieku kraj został osłabiony przez zwiększające się wpływy Hanzy, epidemię czarnej śmierci i walki o tron. W 1397 roku Norwegia, Szwecja i Dania zawarły unię, zwaną kalmarską. Szwecja wyłamała się z unii w 1523 r. Norwegia, coraz bardziej zależna od Danii pozostała w unii do 1814 r. wtedy to, zwycięzcy w wojnach napoleońskich podpisali traktat w Kilonii, na podstawie, którego Norwegia stała się częścią Szwecji, jako odszkodowanie dla tej ostatniej za stratę Finlandii na rzecz Rosji. Uchwalona 17 maja 1814 w Eidsvoll konstytucja była próbą odzyskania przez kraj całkowitej suwerenności. Skończyło się jednak na unii personalnej ze Szwecją. Pełną niepodległość odzyskali Norwegowie w 1905 r. Pierwsze lata powojenne to lata rządów Norweskiej Partii Pracy. Odbudowano Norweskie Siły Zbrojne, w 1949 r. kraj przystąpił do NATO. Wskutek odkrycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego w latach 60 i 70 XX wieku, Norwegia jest obecnie jednym z najbogatszych krajów świata.

W 1960 roku Norwegia przystąpiła do wspólnoty Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu EFTA. W roku 1977 wspólnota ta utworzyła wspólną strefę wolnego handlu z krajami stowarzyszonymi w obszarze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej EWG. W roku 1992 kraje EFTA porozumiały się ze wspólnotą EWG a następnie Wspólnotą Unii Europejskiej w sprawie utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu na wszystkie towary tworząc Europejski Obszar Gospodarczy EOG.Położenie państwa w Europie

Mapa administracyjna państwa

DARCZYŃCY

Norwegia Liechtenstein Islandia Mechanizm Finansowy EOG
Serwis informacyjny wyprodukowano w ramach promocji projektu
www.projekteog.powiat.wejherowo.pl